Gödöllői Szimfonikus Zenekar
A Gödöllői Szimfonikus Zenekar 1981-ben, a gödöllői Frédéric Chopin Zeneiskola tanáraiból kamaraegyüttesként alakult. E nemes kezdeményezéssel jött létre a ma már 50-60 főt számláló a Gödöllői Szimfonikus Zenekar jogelődje, amely 2003. júliusától alapítványi formában, közhasznú előadóművészeti szervezetként működik.

Alapítása óta a zenekar küldetése, hogy székhelyén és szűkebb régiójában minőségi életet teremtsen, formálja és szolgálja közösségét és közönségét, megszerettesse az értékes zenét minden korosztállyal és a legszélesebb társadalmi rétegekkel, jelen legyen a térség kulturális életének színterein. Az együttes a kezdetektől állandó résztvevője a Gödöllői Királyi Kastély rendezvényeinek. E mellett az együttes legfontosabb kulturális missziója az ifjúság zenei nevelése: a klasszikus és kortárs remekművek interaktív bemutatása által minden korosztályhoz eljuttatni a komolyzenét. 2019-2021 között a zenekar irányította a Kreatív Európa (EACEA) Music Bridge projekt nemzetközi szakmai együttműködését és mesterkurzusait.
Az együttes művészeti vezetését 2021-ben Rácz Márton karmester vette át, aki a korábbi szakmai munkára építve új, dinamikusabb perspektívát nyitott az együttesnek: kiszélesítette az együttes tevékenységét a tágabb régióra.
A Gödöllői Szimfonikus Zenekar 2022 áprilisában elindította saját regionális egyházzenei fesztiválját a Harmonia Divina-t, amelyet évente 3 vármegye 20-22 városában rendeznek meg. 2022 júniusában a Királyi Kastély udvarán rendezett Operett Gálakoncertjétből koncertfilmet készített a Magyar Televízió (MTVA), amelyet az EBU keretében azóta több európai közszolgálati televízió is műsorára tűzött
A Gödöllői Szimfonikus Zenekar az elmúlt évtizedekben fellépett Magyarország és a Kárpát-medence majd minden jelentős művészével.
Rácz Márton karmester, művészeti vezető
Rácz Mártont a 2001-ben Koppenhágában megrendezett Malko Nemzetközi Karmester-verseny Talent Prize különdíjának elnyerése óta méltán tartják a fiatal magyar karmester-generáció egyik legszínesebb egyéniségének.

Közép- és felsőfokú zeneszerzés tanulmányait követően, 1997-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Lukács Ervin növendékeként karmesterként diplomázott. Az ezt követő években Eötvös Péter, Dominique Rouits és Jurij Szimonov mesterkurzusainak aktív résztvevője volt. Majd a Malko Karmesterversenyt követően 2007-ben elnyerte a Kálmán Imre Nemzetközi Karmesterverseny I. díját is. 1999 és 2000 között a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjjal a milanói Scalaban és a római Teatro dell’Opera-ban vizitált. 2001-2016 között a szolnoki Szigligeti Színház zenei vezetője, valamint 2005-2021 között a fertődi Esterházy-kastély (Eszterháza) és fesztiváljainak művészeti vezetője volt. 2021 óta pedig a Gödöllői Szimfonikus zenekar művészeti vezetője. 1997 óta Magyarország majd összes szimfonikus zenekarának és színházának volt vendégkarmestere.
Oktatott a nagyváradi Partiumi Egyetem Egyházzene-Zenepedagógia szak tanáraként, valamint a budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem Zenés színházi rendező szak és zenés színművész szak óraadó tanáraként.
Fellépett Magyarország jelentős koncerttermei mellett többek között a dortmundi Koncerthausban, a dresdai Semperoperben, a zágrábi Lisinski Hallban és a párizsi La Seine Musicale-ban, szerte Európában, Oroszországban és Japánban. A Magyar Rádió és Televízió (ma MTVA) több, mint 50 koncertjét rögzítette, amelyeken klasszikus művek mellett nagy számban szerepeltek kortárs szerzők bemutatói.
https://gso.hu/
https://www.facebook.com/profile.php ?id=100063225938610

